Wykorzystaj lampiony handmande, by stworzyć romantyczny nastrój

Od kilku lat rękodzieła cieszą się coraz większą popularnością. Wykorzystane w aranżacji wnętrz nadają im wyjątkowego charakteru, a cechująca je unikalność to szczególnie pożądana wartość w świecie przepełnionym produkcją masową. Makrama to dekoracja wiązana, która sprawia, że zwykły pokój staje się urokliwym i przyjemnym miejscem w Twoim domu. Sprawdź, czego będziesz potrzebował do rozpoczęcia przygody z makramą i samodzielnego wykonania zachwycającego lampionu.

Makrama lampion krok po kroku – od czego zacząć?

Dekoracje wykonane ze sznurków do makramy z powodzeniem wykorzystywane są we wnętrzach urządzonych w stylu boho. Świetnie sprawdzą się również jako piękne ozdoby podczas wesel lub innych uroczystości. Lampiony z makramy pięknie prezentują się na weselnych stołach. Jeśli Twoja uroczystość odbywa się w okresie letnim, to w przerwach od tanecznej zabawy goście chętnie będą korzystać z wieczornego chłodu. Lampiony w ogródku podkreślą panujący romantyczny nastrój, który stanowi główny motyw każdego wesela. Bez względu na to, gdzie zamierzasz wykorzystać ten sznurkowy handmade, znajdziesz tu wskazówki, które pomogą Ci wykonać lampiony z makramy. Niezbędne do ich wykonania będą nożyczki, sznurek skręcany w preferowanym przez Ciebie kolorze oraz słoik. Tworząc lampion krok po kroku, zacznij od wyboru wielkości słoika. Jeśli zdecydujesz się na naczynie o wysokości 14 cm i średnicy 8cm, to wystarczy Ci prawdopodobnie około 18 metrów sznurka skręcanego przeznaczonego do sztuki wiązania makrama. Lampiony jeszcze piękniej będą się prezentowały, gdy wybierasz słoiki w beczułkowatym kształcie, ale nie jest to koniecznością.

Klimatyczny lampion krok po kroku

Jeśli zdecydowałeś się wykonać średniej wielkości lampion krok po kroku, to rozpocznij od pocięcia sznurka skręcanego na 27 odcinków o długości około 60 cm i jeden dłuższy odcinek równy 90 cm. Najdłuższy sznurek zawiąż na szyjce słoika, zaraz pod wyżłobionym miejscem na zakrętkę. Do tego sznurka musisz teraz zamocować pozostałe, krótsze odcinki jeden obok drugiego. Jak to zrobić? Złóż sznurek do makramy na pół, przełóż pod sznurkiem, który zawiązałeś na szyjce słoika, a następnie przełóż dwa końce przez pętelkę, która powstała w wyniku wcześniejszego złożenia sznurka na pół. W następnym kroku będziesz związywać ze sobą zamocowane odcinki z  wykorzystaniem węzłów płaskich np. w sposób naprzemienny. Rodzaje węzłów, jakie wykorzystasz, w pełni zależą od tego, jaka jest Twoja wizja na lampion z makramy. Jak zrobić estetyczne wykończenie lampionu? W połowie słoja możesz zakończyć wykonywanie węzłów, a pozostałe sznurki rozczesać. Będą wówczas przypominać trzcinę, czyli motyw często wykorzystywany w aranżacjach w stylu boho. Jeśli chciałbyś poznać szeroki wachlarz możliwych splotów i węzłów, warto odwiedzić warsztaty makramy, podczas których rozwiniesz swoje umiejętności.

Na ostatnim etapie przygotowywania lampionów handmade pozostało Ci tylko umieścić w środku świeczki, dzięki którym Twoje dekoracje rozbłysną nienachalnym światłem. Własnoręcznie wykonaną, wyjątkową ozdobę, możesz postawić na stoliku kawowym lub powiesić w widocznym miejscu. Niech zachwyca Ciebie i Twoich gości!